Student of the Month Assembly Per.2

Student of the Month Awards Period 2

DSC_0255By: Alyssa A. and Jenny T., Staff Writers

        Student of the Month is back! On December 6th, the second period teachers for each grade will choose their best students and give them the Student of the Month Award.

DSC_0238

Let’s start off with the sixth graders:

DSC_0244

1.Mrs.Smith:Amna Ahmad, for outstanding achievement & Effort in Science

2.Mrs.Smith: Zamani Grant, for outstanding achievement & Effort in Science

3. Mrs. Jaeger: Lana Mai, for excellent participation and achievement in Language Arts

4. Mrs. Jaeger: William Banta, for excellent participation and achievement in Language Arts

5. Mrs. Jaeger: Andy Phu, for excellent participation and achievement in Language Arts

6.Mrs. Takano/Yung: Kirby Nguyen, for always being on-task and a very responsible class

7.Mrs. Takano/Yung: Joana Ruiz Gutierrez, for always being a respectful and positive student

8.Mr.Rasmussen: Alejandra Berry, for outstanding achievement & citizenship in Math

9.Mr.Rasmussen: Alyssa Smith, for outstanding achievement & citizenship in Math

10.Mrs. Mann: Amanda Duran, for academic excellence in Mathematics

11.Mr.Porush: Jason “Kevin” Jitsiripol, for being an awesome student in band

12. Mrs. Peterson: Khanh Pham, for excellent writing in Journalism

 

Now for the seventh graders:

DSC_0249

1.Mrs. Davies: Andrea Arteaga, for outstanding achievement and citizenship in science

2.Mrs. Davies:Dylan Faulhaber, for having a great attitude in Science Class

3.Ms. Borowski: Drake Konishi, for displaying over-the-top enthusiasm for Social Studies

4.Ms. Borowski: Rita Phuonguyen Nguyen, for for displaying over-the-top enthusiasm for Social Studies

5.Mrs. Aulenta: Lester Morales Xec, for excellent participation in Language Arts

6.Mrs. Aulenta:Jessica Nowak, for excellence in Language Arts

7.Mrs. Ramos:Jeremy Watanabe, for excellent effort in English Language Development

8.Mrs. Ramos:Yostina Abdelmalk, for excellent effort in English Language

Development

9.Ms. Ingram:Alexandra Carruth, for excellence in effort, participation, and achievement

10.Ms. Ingram:Island Villa, for excellence in effort, participation, and achievement

11.Mr. Lam:Esther Cash, for excellence in Pre Algebra

12.Ms. Nunes: Nicolas Chavez, for excellent sportsmanship with 100% effort of the time

13. Mrs.Peterson: Nayrovi Posada, for excellent writing in Journalism

14.Mrs. Occiano-Capio: David Ocegueda, for outstanding achievement in Math

15.Mrs. Davies: Tuyen Ta, for outstanding achievement and citizenship in Science

 

The eighth graders are next:

DSCN9864

1. Mrs. Johnson: Dawit Abebe, for being the most committed to understanding & solving mathematical problems

2.Mrs. Johnson: Ethan Cahill, for excellent mathematical skills with desire to excel

3. Mrs. Johnson: Desiray Harper, for being an outstanding mathematician

4.Mrs. Schwafaty: Jillian Glickman , for being an excellent writer

5. Mrs. Schwafaty: Kailyn Goodwin, for outstanding participation & for being an excellent writer

6. Mr. Burgner: Safia Khan, for excellent participation and historical insight

7. Mr.Burgner: Hannah Long, for great attitude and dedication to doing her best in Social

Studies

8. Mrs.Ji:Sehrish Malik, for academic excellence in Science

9.Mrs. Ji: Melina Rios, for academic excellence in Science

10.Mr. Lee: Patrick Nolan, for outstanding participation in class

11.Mr. Lee: Albert Rodriguez, for outstanding participation in class

 

And lastly, these students met all the requirements to be redesignated as Fluent English Proficient based on work during the 2012-2013 school year.

DSCN9672

1.Benjamin Ito, 6th Grade

2.Joy Matthias, 6th Grade

3.Etenesh Abebe, 6th Grade

4. Joana Ruiz Gutierrez, 6th Grade

5.Mohammad Khan, 6th Grade

6.Natalie De La Mora, 7th Grade

7.Conan Sakuma, 8th grade

8.Dawit Abebe, 8th Grade

9.Richard Donis, 8th Grade

10. Eftihos Karimalis, 8th Grade

 

If you work hard, you can get Student of the Month too!

 

This entry was posted in News. Bookmark the permalink.